Tone Pavček: Vsi naši otroci

Vsi otroci so naši otroci,
je rekel prijazni glas,
vse frklje in smrklje in froci,
vsi svetlih in temnih in kodrastih las,
vsi naši! Tudi tisti drugačni,
drugačne usode in vere in ras,
vsi beli in črni, vsi bolni in lačni
so taki kot kdo izmed nas.
Skupaj na tem svetu živimo,
svet nam je skupna velika vas,
kjer na srečo iščemo rimo
in poslušamo božji glas,
ki živeti in rasti veleva
in biti odprtih rok
za hudo, ki prizadeva
vsak čas na milijone otrok!
Vsi otroci na svet so rojeni
za srečo in dober prid,
vsak je podoben tebi in meni
in vsak je sonce in vsak je svit.

Na podružnični šoli v Vitomarcih smo ob tednu otroka skušali kar se da prisluhniti igrivi otroški duši.

V prvem razredu smo v  ponedeljek ustvarjali knjige o sebi, v torek krepili športnega duha ter ga pobožali z igrivimi mislimi ob obisku pisateljice Dese Muck. V sredo smo ustvarjali glasbila in prepevali, v četrtek smo skupaj z drugim in tretjim razredom obiskali Večnamensko dvorano, kjer so nam članice KUD Vitomarci pripravile pravljično urico, igralni kotiček in risarnico na prostem. V petek pa smo bili sprejeti v šolski knjižnici, kjer smo za začetek bralne značke prejeli vsak svojo knjigo. Ta dan je bil tudi naš igralni dan, saj smo prinesli igrače ter se skupaj igrali.

V preostalih razredih pa so učiteljice vsak dan pripravile ustvarjalno, zabavno ali igrivo dejavnost, ki jih je spomnila na prav poseben teden. Ta teden je bil seveda tudi teden brez domačih nalog. Učiteljica Mateja pa je s svojimi novinarji pripravila praznično radijsko oddajo, ob kateri smo tudi zaplesali.

Otroška duša je nežna, je kot bledo popisan list, ki pa se v zgodnjih letih začne zapolnjevati. Tako so izjemno pomembni odnosi, v katerih se znajdejo tako v šoli, med prijatelji kot tudi v najbolj občutljivem domačem okolju.

Skupaj jih negujmo in gotovo bodo nekoč skozi nežno trato, grobo kamenje, ostro trnje zacveteli v najmogočnejše cvetove.

zapisala, mag. Andreja Černel